صنایع نیروگاهی

نیروگاه + بررسی نحوه انتقال آب به نیروگاهها + فیلم

با بهره گیری از شدت و چرخه آب، فرمی مفید از انرژی که توسط موتورهای طبیعت ایجاد شده است به دست می آید. در حقیقت استفاده از انرژی ناشی از حرکت آب از هزاران سال قبل مورد استفاده قرار می گرفت. امروزه مهار قدرت در حال حرکت آب برای تولید انرژی الکتریکی به عنوان یک منبع نیروگاهی شناخته شده است و بزرگترین منبع انرژی آزاد و الکتریسیته تجدید پذیر در کل جهان می باشد.

اگرچه منابع برق آبی آلودگی هوا و خطر انتشار گازهای گلخانه ای را ندارند اما می توانند اثرات منفی محیطی و اجتماعی ایجاد کنند به عنوان نمونه: مسدود کردن رودخانه ها و سدها می تواند به کیفیت آب، به آبزیان و زیستگاه های ساحلی آسیب برساند و باعث بلوکه شدن عبور ماهی های مهاجر و تنزل آن ها و جابجایی جوامع محلی شود.

مزایای و معایب هر توسعه برق آبی پیشنهادی باید قبل از شروع پروژه  به طور کامل بررسی گردد . با این حال، اگر آن را درست انجام شود، برق آبی می تواند یک منبع غیرآلاینده و پایدار علاوه بر تولید برق، می تواند به کاهش وابستگی به سوختهای فسیلی و کاهش خطر گرم شدن کره زمین کمک کند.

تبدیل آب در حال حرکت به برق

به منظور تولید برق از انرژی جنبشی در آب در حال حرکت، آب را با سرعت مشخص و حجم کافی به چرخش یک دستگاه شبیه به پروانه به نام توربین می پردازد و چرخش آن خود یک ژنراتور تولید برق است. به طور کلی، یک گالن آب در هر ثانیه صد فوت سقوط کند یک کیلووات برق تولید می کند.

برای افزایش حجم در حال حرکت آب از سدها برای جمع آوری آب استفاده می شود و با باز کردن در سد و استفاده از نیروی سقوط قطرات آب پایین در یک لوله به نام ابگیر و آب در حال حرکت باعث چرخش توربین و چرخشآهن ربای در داخل ژنراتور شده  و برق تولید می گردد.

how hydroelectric energy works diagram

در ویدئوهای زیر شما می توانید نحوه انتقال آب در نیروگاههای آبی را مشاهده کنید

 

ویدئوی ۱:

 

ویدئوی ۲:

پست های مشابه

انواع پمپ های جابجایی مثبت رفت و برگشتی : پمپ دیافراگمی
انواع پمپ های جابجایی مثبت رفت و برگشتی : پمپ پیستونی
پمپ جابجایی مثبت رفت و برگشتی
طبقه بندی انواع پمپ های هیدرولیکی
معرفی توربین های هیدرولیکی: توربین کاپلان (The Kaplan Turbine)

یک نظر ارسال کنید

error: Content is protected !!