اجزاء و اصول کار هیتر(گرم کننده) های آب الکتریکی

اجزاء و اصول کار هیتر(گرم کننده) های آب الکتریکی

تقریبا همه از یک گرم کننده ی آب در زندگی روزمره استفاده می کنند. اما چند نفر از ما ایده ای دقیق از این که چگونه کار می کند و چگونه آب سرد به آب گرم تبدیل شده است؟ و المان های مورد استفاده برای این فرایند چیست؟، داریم؟

مقدمه

ما از آب گرم برای اهداف مختلفی در زندگی روزمره، برای مصارف خانگی مانند پخت و پز، حمام، و غیره و یا برای اهداف صنعتی، نیاز به آب گرم است. گرمایش آب یک فرآیند ترمودینامیکی است که در آن از منبع انرژی برای گرم کردن آب استفاده می شود. منبع انرژی ممکن است گاز طبیعی، گاز مایع، پروپان، روغن یا برق باشد. انرژی خورشیدی امروزه نیز برای فرآیند آب گرم استفاده می شود.

قطعات گرم کننده آب الکتریکی ( برقی )

در فرایند گرم کردن آب، به سه جزء اصلی نیاز است:

  • لوله ورودی : آب سرد از طریق این لوله وارد مخزن می شود
  • لوله خروجی: آب گرم از طریق این لوله از مخزن خارج می شود.
  • المان های گرمایشی: این عناصر و المان ها در گرم کردن آب سرد کمک می کنند.

قطعات مختلف دیگری که در گرم کن آب وجود دارد که در آن استفاده می شود.

  • مخرن فولادی : این واحد آب را نگه می دارد. مخزن فولادی باید به گونه ای طراحی شود که بتواند در برابر فشار آب داخل مخزن مقاومت کند.
  • دریچه تخلیه دما و فشار: این دریچه ها مخصوصا برای اهداف ایمنی قرار می گیرند. این شیر باعث جلوگیری از انفجار بخاری در شرایط غیرطبیعی مانند فشار و دمای بالا می شوند. می توان آن را در بالای مخزن یا در پهلوی مخزن نصب کرد.
  • شیر تخلیه : دریچه تخلیه برای تمیز کردن و نگهداری استفاده می شود.
  • ترموستات: معمولا ترموستات برای کنترل و نگهداری دمای داخل مخزن استفاده می شود.
  • میله آند ضد خوردگی: این میله، همچنین به عنوان یک میله انود قربانی شناخته شده است، از مخزن فولاد  برای جلوگیری از خوردگی کمک می کند. این میله از منیزیم ساخته شده است که عناصر خوردگی را جذب می کند و از این طریق مانع از خوردن مخزن می شود. این میله قابلیت جایگزینی در زمان فرسودگی را دارد.

جدا از این، عایق هایی وجود دارد که مخزن فولادی گرم کننده را احاطه کرده است.

مخزن فولادی با پوشش اپوکسی یا پوشش شیشه ای به منظور جلوگیری از خوردگی (علاوه بر میله ضد خوردگی ) پوشش داده شده است.

اجزای آب گرم کن برقی

 

هیتر(گرم کننده) های آب الکتریکی چگونه کار می کند؟

به طور کلی، آب گرم کن های برقی دارای دو المنت گرمایشی هستند که هر کدام با یک ترموستات سیمی شده اند. هر دو المنت گرمایشی همزمان کار نمی کنند. ابتدا المنت حرارتی بالا کارمی کند تا زمانی که مخزن بالایی گرم شود و سپس وظیقه گرم کردن به به المنت حرارتی پایین منتقل می شود، که دارای ترموستات مخصوص خود است. معمولا آب در مخزن بالا از   ۱۲۰-۱۴۰ فارانهایت قبل از کنترل به المنت حرارتی پایین منتقل می شود.

اما برخی بخاری ها تنها یک المنت حرارتی دارند که باعث می شود تعمیر و نگهداری آسان تر شود. در صورت نارسایی المنت حرارتی، می توان آن را تشخیص داد و به راحتی جایگزین کرد، زمانی که فقط یک المنت حرارتی وجود دارد.

هنگامی که آب گرم مصرف می شود، یک بار دیگر آب سرد از طریق لوله ورودی وارد می شود و روند تکرار می شود.

 

آب گرم کن های گازی

ساختمان آبگرمکن های گازی به  آب گرم کن های برقی بسیار شبیه است. در اینجا به جای تغذیه برق، تغذیه گاز وجود دارد. به جای المنت حرارتی، یک کنترل کننده مشعل و مشعل وجود دارد. مشعل برای گرم کردن آب در بخاری های گاز استفاده می شود.

اصول کار بر اساس قانون انتقال گرما است.  آب سرد همیشه در قسمت پایین باقی می ماند زیرا چگال تر از آب گرم است. همانطور که آب گرم می شود، منبسط می شود و به سمت بالای مخزن حرکت می کند. اگر به ساختمان آب گرم کن نگاه کنید می بینید که لوله خروجی همیشه از لوله شیب (لوله ورودی) کوچکتر است. به این خاطر است که اطمینان حاصل شود که آب سرد تامین نمی شود و فقط آب گرم از طریق لوله تامین می شود. همچنین یک خروجی از دودکش در آبگرمکن نوع گاز که به عنوان مبدل حرارتی عمل می کند و همچنین اگزوز برای خروج گازهای احتراق استفاده می شود.

 

اجزای آب گرم کن برقی و گازی

 

 

پست های مشابه

مکانیزم پیوند های تلفیقی
خواص روان کننده برای گیربکس

یک نظر ارسال کنید

error: Content is protected !!